| Brand | Texas Instruments |
| Part Number | ADC0820CCN/NOPB |
| Signal Type | Differential |
| Mounting Type | Through Hole |
| Pin Count | 20 |
| Resolution | 8-bit |
| Brand | Texas Instruments |
| Part Number | ADC0820CCN/NOPB |
| Signal Type | Differential |
| Mounting Type | Through Hole |
| Pin Count | 20 |
| Resolution | 8-bit |
| Architecture | Semi Flash |
| Digital Interface Type | Parallel |
| Dimensions | 26.42 x 6.604 x 3.302 mm |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| Minimum Operating Temperature | 0°C |
| Number of ADCs | 2 |
| Number of Input Channels | 1 |
| Package Type | PDIP |
| Power Supply Type | Single |
| Sampling Rate | 667 ksps |
| Typical Single Supply Voltage | 4.5 → 8 V |

Have a requirement?
Chat with us