| Brand | Texas Instruments |
| Part Number | ADC101S021CIMF/NOPB |
| Signal Type | Single Ended |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Pin Count | 6 |
| Resolution | 10-bit |
| Brand | Texas Instruments |
| Part Number | ADC101S021CIMF/NOPB |
| Signal Type | Single Ended |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Pin Count | 6 |
| Resolution | 10-bit |
| Architecture | SAR |
| Digital Interface Type | Serial (SPI) |
| Dimensions | 2.92 x 1.6 x 1.02 mm |
| Integral Nonlinearity Error | ±0.7 LSB |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Number of ADCs | 1 |
| Number of Input Channels | 1 |
| Package Type | SOT-23 |
| Sampling Rate | 200 ksps |
| Typical Single Supply Voltage | 3.3 V, 5 V |
Have a requirement?
Chat with us