| Brand | Texas Instruments |
| Part Number | ADS1100A0IDBVT |
| Signal Type | Differential, Single Ended |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Pin Count | 6 |
| Resolution | 16-Bit |
| Brand | Texas Instruments |
| Part Number | ADS1100A0IDBVT |
| Signal Type | Differential, Single Ended |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Pin Count | 6 |
| Resolution | 16-Bit |
| Architecture | Delta Sigma |
| Digital Interface Type | Serial (I2C) |
| Dimensions | 2.9 x 1.6 x 1.15 mm |
| Integral Nonlinearity Error | ±0.013% FSR |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Number of ADCs | 1 |
| Number of Input Channels | 1 |
| Package Type | SOT-23 |
| Sampling Rate | 0.128 ksps |
| Typical Single Supply Voltage | 5 V |

Have a requirement?
Chat with us