| Brand | Texas Instruments |
| Part Number | ADS1255IDBT |
| Signal Type | Differential, Single Ended |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Pin Count | 20 |
| Resolution | 24-bit |
| Brand | Texas Instruments |
| Part Number | ADS1255IDBT |
| Signal Type | Differential, Single Ended |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Pin Count | 20 |
| Resolution | 24-bit |
| Architecture | Delta Sigma |
| Digital Interface Type | Serial (SPI) |
| Dimensions | 7.2 x 5.3 x 1.95 mm |
| Integral Nonlinearity Error | ±0.001% FSR |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Number of ADCs | 1 |
| Number of Input Channels | 2 |
| Package Type | SSOP |
| Sampling Rate | 30 ksps |
| Typical Single Supply Voltage | 5 V |

Have a requirement?
Chat with us