

| Brand | Texas Instruments |
| Part Number | ADS1281IPW |
| Signal Type | Differential, Single Ended |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Pin Count | 24 |
| Resolution | 31-bit |
| Brand | Texas Instruments |
| Part Number | ADS1281IPW |
| Signal Type | Differential, Single Ended |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Pin Count | 24 |
| Resolution | 31-bit |
| Architecture | Delta Sigma |
| Digital Interface Type | Serial (SPI) |
| Dimensions | 7.8 x 4.4 x 1.15 mm |
| Integral Nonlinearity Error | 0.001% FSR |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Number of ADCs | 1 |
| Number of Input Channels | 1 |
| Package Type | TSSOP |
| Sampling Rate | 4 ksps |
| Typical Dual Supply Voltage | ±2.5 V |
| Typical Single Supply Voltage | 5 V |


Have a requirement?
Chat with us