

| Brand | Texas Instruments |
| Part Number | ADS131E08SPAG |
| Signal Type | Single Ended |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Pin Count | 64 |
| Resolution | 24-bit |
| Brand | Texas Instruments |
| Part Number | ADS131E08SPAG |
| Signal Type | Single Ended |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Pin Count | 64 |
| Resolution | 24-bit |
| Architecture | Delta Sigma |
| Digital Interface Type | Serial (SPI) |
| Dimensions | 10.2 x 10.2 x 1.05 mm |
| Maximum Operating Temperature | +105°C |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Number of ADCs | 8 |
| Number of Input Channels | 8 |
| Package Type | TQFP |
| Power Supply Type | Single |
| Sampling Rate | 64 ksps |
| Typical Single Supply Voltage | 1.8 (Digital) V, 5 (Analogue) V |


Have a requirement?
Chat with us