| Brand | Texas Instruments |
| Part Number | ADS7807U |
| Signal Type | Single Ended |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Pin Count | 28 |
| Resolution | 16-Bit |
| Brand | Texas Instruments |
| Part Number | ADS7807U |
| Signal Type | Single Ended |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Pin Count | 28 |
| Resolution | 16-Bit |
| Architecture | SAR |
| Digital Interface Type | Parallel, Serial |
| Dimensions | 18 x 7.52 x 2.35 mm |
| Integral Nonlinearity Error | ±3 LSB |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Number of ADCs | 1 |
| Number of Input Channels | 1 |
| Package Type | SOIC |
| Sampling Rate | 40 ksps |
| Typical Single Supply Voltage | 5 V |

Have a requirement?
Chat with us