

| Brand | Texas Instruments |
| Part Number | ADS7861EB |
| Signal Type | Differential, Single Ended |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Pin Count | 24 |
| Resolution | 12-bit |
| Brand | Texas Instruments |
| Part Number | ADS7861EB |
| Signal Type | Differential, Single Ended |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Pin Count | 24 |
| Resolution | 12-bit |
| Architecture | SAR |
| Digital Interface Type | Serial (SPI) |
| Dimensions | 8.75 x 4 x 1.5 mm |
| Integral Nonlinearity Error | ±1 LSB |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Number of ADCs | 2 |
| Number of Input Channels | 4 |
| Package Type | SSOP |
| Sampling Rate | 500 ksps |
| Typical Single Supply Voltage | 5 V |


Have a requirement?
Chat with us