| Brand | Texas Instruments |
| Part Number | ADS8344NB |
| Signal Type | Differential, Single Ended |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Pin Count | 20 |
| Resolution | 16-Bit |
| Brand | Texas Instruments |
| Part Number | ADS8344NB |
| Signal Type | Differential, Single Ended |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Pin Count | 20 |
| Resolution | 16-Bit |
| Architecture | SAR |
| Digital Interface Type | Serial |
| Dimensions | 7.2 x 5.3 x 1.95 mm |
| Integral Nonlinearity Error | 8 LSB |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Number of ADCs | 1 |
| Number of Input Channels | 8 |
| Package Type | SSOP |
| Sampling Rate | 100 ksps |
| Typical Single Supply Voltage | 3.3 V, 5 V |

Have a requirement?
Chat with us