| Brand | Texas Instruments |
| Part Number | CD40107BE |
| Mounting Type | Through Hole |
| Logic Function | NAND |
| Operating Supply Voltage | 18 V |
| Pin Count | 8 |
| Brand | Texas Instruments |
| Part Number | CD40107BE |
| Mounting Type | Through Hole |
| Logic Function | NAND |
| Operating Supply Voltage | 18 V |
| Pin Count | 8 |
| Logic Family | 4000 |
| Number of Inputs per Gate | 2 |
| Dimensions | 9.81 x 6.35 x 4.57 mm |
| Maximum Low Level Output Current | 89 mA |
| Maximum Operating Supply Voltage | 18 V |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 100 ns @ 15 V, 120 ns @ 10 V, 200 ns @ 5 V |
| Minimum Operating Supply Voltage | 3 V |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Number Of Elements | 2 |
| Output Type | Open Drain |
| Package Type | PDIP |
| Schmitt Trigger Input | No |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |


Have a requirement?
Chat with us