| Brand | Texas Instruments |
| Part Number | CD4026BPW |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Counter Type | Decade |
| Logic Family | 4000 |
| Logic Function | Counter |
| Brand | Texas Instruments |
| Part Number | CD4026BPW |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Counter Type | Decade |
| Logic Family | 4000 |
| Logic Function | Counter |
| Maximum Operating Supply Voltage | 18 V |
| Dimensions | 5.1 x 4.5 x 1.05 mm |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Minimum Operating Supply Voltage | 3 V |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Number Of Elements | 1 |
| Number of Stages | 5 |
| Package Type | TSSOP |
| Pin Count | 16 |
| Triggering Type | Positive Edge |

Have a requirement?
Chat with us