| Brand | Texas Instruments |
| Part Number | CD4027BM |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Input Type | Single Ended |
| Logic Family | 4000 |
| Logic Function | JK Type |
| Brand | Texas Instruments |
| Part Number | CD4027BM |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Input Type | Single Ended |
| Logic Family | 4000 |
| Logic Function | JK Type |
| Maximum Operating Supply Voltage | 18 V |
| Maximum Propagation Delay Time | 300 ns @ 5 V |
| Dimensions | 9.9 x 3.91 x 1.58 mm |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Minimum Operating Supply Voltage | 3 V |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Number of Elements per Chip | 2 |
| Output Signal Type | Differential |
| Package Type | SOIC |
| Pin Count | 16 |
| Polarity | Inverting, Non-Inverting |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| Set/Reset | Yes |
| Triggering Type | Positive Edge |

Have a requirement?
Chat with us