| Brand | Texas Instruments |
| Part Number | CD4029BM |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Counter Type | Binary, Decade |
| Direction Type | Bi-Directional |
| Logic Family | 4000 |
| Brand | Texas Instruments |
| Part Number | CD4029BM |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Counter Type | Binary, Decade |
| Direction Type | Bi-Directional |
| Logic Family | 4000 |
| Logic Function | Counter |
| Maximum Operating Supply Voltage | 18 V |
| Dimensions | 9.9 x 3.91 x 1.58 mm |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Minimum Operating Supply Voltage | 3 V |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Number Of Elements | 1 |
| Number of Stages | 4 |
| Operation Mode | Down Counter, Up Counter |
| Package Type | SOIC |
| Pin Count | 16 |
| Preset Type | Asynchronous |
| Triggering Type | Positive Edge |

Have a requirement?
Chat with us