| Brand | Texas Instruments |
| Part Number | CD4033BE |
| Mounting Type | Through Hole |
| Counter Type | Decade |
| Direction Type | Uni-Directional |
| Logic Family | 4000 |
| Brand | Texas Instruments |
| Part Number | CD4033BE |
| Mounting Type | Through Hole |
| Counter Type | Decade |
| Direction Type | Uni-Directional |
| Logic Family | 4000 |
| Logic Function | Counter, Divider |
| Maximum Operating Supply Voltage | 18 V |
| Dimensions | 19.3 x 6.35 x 4.57 mm |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Minimum Operating Supply Voltage | 3 V |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Number Of Elements | 1 |
| Number of Stages | 5 |
| Operation Mode | Up Counter |
| Package Type | PDIP |
| Pin Count | 16 |
| Triggering Type | Positive Edge |

Have a requirement?
Chat with us