| Brand | Texas Instruments |
| Part Number | CD4093BQM96G4Q1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Logic Function | NAND |
| Operating Supply Voltage | 18 V |
| Pin Count | 14 |
| Brand | Texas Instruments |
| Part Number | CD4093BQM96G4Q1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Logic Function | NAND |
| Operating Supply Voltage | 18 V |
| Pin Count | 14 |
| Logic Family | 4000 |
| Number of Inputs per Gate | 2 |
| Dimensions | 8.65 x 3.91 x 1.58 mm |
| Input Type | Schmitt Trigger |
| Maximum High Level Output Current | -4 mA |
| Maximum Low Level Output Current | 4 mA |
| Maximum Operating Supply Voltage | 18 V |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 130 ns @ 15 V, 180 ns @ 10 V, 380 ns @ 5 V |
| Minimum Operating Supply Voltage | 3 V |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Number Of Elements | 4 |
| Package Type | SOIC |
| Schmitt Trigger Input | Yes |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |


Have a requirement?
Chat with us