| Brand | Texas Instruments |
| Part Number | CD74ACT00E |
| Mounting Type | Through Hole |
| Logic Function | NAND |
| Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Pin Count | 14 |
| Brand | Texas Instruments |
| Part Number | CD74ACT00E |
| Mounting Type | Through Hole |
| Logic Function | NAND |
| Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Pin Count | 14 |
| Logic Family | ACT |
| Number of Inputs per Gate | 2 |
| Dimensions | 19.3 x 6.35 x 4.57 mm |
| Maximum High Level Output Current | -24 mA |
| Maximum Low Level Output Current | 24 mA |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 13.2 ns @ 5 V |
| Minimum Operating Supply Voltage | 4.5 V |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Number Of Elements | 4 |
| Package Type | PDIP |
| Schmitt Trigger Input | No |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |

Have a requirement?
Chat with us