| Brand | Texas Instruments |
| Part Number | CD74HC109E |
| Mounting Type | Through Hole |
| Input Type | Schmitt Trigger |
| Logic Family | HC |
| Logic Function | JK Type |
| Brand | Texas Instruments |
| Part Number | CD74HC109E |
| Mounting Type | Through Hole |
| Input Type | Schmitt Trigger |
| Logic Family | HC |
| Logic Function | JK Type |
| Maximum Operating Supply Voltage | 6 V |
| Maximum Propagation Delay Time | 280 ns @ 50 pF |
| Package Type | PDIP |
| Pin Count | 16 |
| Polarity | Inverting, Non-Inverting |
| Set/Reset | Yes |
| Triggering Type | Positive Edge |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| Dimensions | 19.69 x 6.6 x 4.57 mm |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2 V |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Number of Elements per Chip | 2 |
| Output Signal Type | Differential |
| Output Type | TTL |


Have a requirement?
Chat with us