| Brand | Texas Instruments |
| Part Number | CD74HC4075MT |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Logic Function | OR |
| Operating Supply Voltage | 6 V |
| Pin Count | 14 |
| Brand | Texas Instruments |
| Part Number | CD74HC4075MT |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Logic Function | OR |
| Operating Supply Voltage | 6 V |
| Pin Count | 14 |
| Logic Family | HC |
| Number of Inputs per Gate | 3 |
| Dimensions | 8.65 x 3.91 x 1.58 mm |
| Maximum High Level Output Current | -5.2 mA |
| Maximum Low Level Output Current | 5.2 mA |
| Maximum Operating Supply Voltage | 6 V |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 100 ns @ 2 V, 17 ns @ 6 V, 20 ns @ 4.5 V |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2 V |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Number Of Elements | 3 |
| Package Type | SOIC |
| Schmitt Trigger Input | No |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |


Have a requirement?
Chat with us