| Brand | Texas Instruments |
| Part Number | CD74HCT74E |
| Mounting Type | Through Hole |
| Input Type | Single Ended |
| Logic Family | HCT |
| Logic Function | D Type |
| Brand | Texas Instruments |
| Part Number | CD74HCT74E |
| Mounting Type | Through Hole |
| Input Type | Single Ended |
| Logic Family | HCT |
| Logic Function | D Type |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Maximum Propagation Delay Time | 35 ns @ 4.5 V |
| Dimensions | 19.3 x 6.35 x 4.57 mm |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Minimum Operating Supply Voltage | 4.5 V |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Number of Elements per Chip | 2 |
| Output Signal Type | Differential |
| Package Type | PDIP |
| Pin Count | 14 |
| Polarity | Inverting, Non-Inverting |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| Set/Reset | Yes |
| Triggering Type | Positive Edge |

Have a requirement?
Chat with us