| Brand | Texas Instruments |
| Part Number | DAC081S101CIMK/NOPB |
| Resolution | 8 bit |
| Pin Count | 6 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Integral Nonlinearity Error | ±0.75 LSB |
| Brand | Texas Instruments |
| Part Number | DAC081S101CIMK/NOPB |
| Resolution | 8 bit |
| Pin Count | 6 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Integral Nonlinearity Error | ±0.75 LSB |
| Maximum Operating Temperature | +105°C |
| Maximum Settling Time | 5 µs |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Number of DAC Channels | 1 |
| Output Polarity | Unipolar |
| Architecture | Resistor String |
| Power Supply Type | Single |
| Typical Single Supply Voltage | 3.3 V, 5 V |
| Voltage Reference | External |
| Package Type | TSOT |
| Digital Interface Type | Serial (SPI/QSPI/Microwire) |
| Dimensions | 2.97 x 1.65 x 0.87 mm |
| Full Scale Error | -1% FSR |

Have a requirement?
Chat with us