| Brand | Texas Instruments |
| Part Number | DAC0832LCN/NOPB |
| Resolution | 8 bit |
| Pin Count | 20 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Integral Nonlinearity Error | 0.2% FSR |
| Brand | Texas Instruments |
| Part Number | DAC0832LCN/NOPB |
| Resolution | 8 bit |
| Pin Count | 20 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Integral Nonlinearity Error | 0.2% FSR |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| Maximum Settling Time | 1 µs |
| Minimum Operating Temperature | 0°C |
| Number of DAC Channels | 1 |
| Architecture | R-2R, Resistor String |
| Voltage Reference | External |
| Package Type | MDIP |
| Digital Interface Type | Parallel |
| Dimensions | 26.42 x 6.6 x 3.3 mm |
| Full Scale Error | ±1% FSR |

Have a requirement?
Chat with us