| Brand | Texas Instruments |
| Part Number | DAC7568IAPW |
| Resolution | 12 bit |
| Pin Count | 14 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Integral Nonlinearity Error | 1 LSB |
| Brand | Texas Instruments |
| Part Number | DAC7568IAPW |
| Resolution | 12 bit |
| Pin Count | 14 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Integral Nonlinearity Error | 1 LSB |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Maximum Settling Time | 10 µs |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Number of DAC Channels | 8 |
| Output Polarity | Unipolar |
| Architecture | Resistor String |
| Power Supply Type | Single |
| Typical Single Supply Voltage | 5 V |
| Voltage Reference | Internal |
| Package Type | TSSOP |
| Digital Interface Type | Serial (SPI) |
| Dimensions | 5.1 x 4.5 x 1.05 mm |
| Full Scale Error | ±0.2% FSR |

Have a requirement?
Chat with us