| Brand | Texas Instruments |
| Part Number | DAC7634EB |
| Resolution | 16 bit |
| Pin Count | 48 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Integral Nonlinearity Error | ±3 LSB |
| Brand | Texas Instruments |
| Part Number | DAC7634EB |
| Resolution | 16 bit |
| Pin Count | 48 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Integral Nonlinearity Error | ±3 LSB |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Maximum Settling Time | 10 µs |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Number of DAC Channels | 4 |
| Output Polarity | Bipolar, Unipolar |
| Architecture | R-2R, Resistor String |
| Power Supply Type | Dual, Single |
| Typical Single Supply Voltage | 5 V |
| Voltage Reference | External |
| Typical Dual Supply Voltage | ±5 V |
| Package Type | SSOP |
| Conversion Rate | 89 ksps |
| Digital Interface Type | Serial |
| Dimensions | 15.88 x 7.49 x 2.59 mm |
| Full Scale Error | ±2 mV |

Have a requirement?
Chat with us