| Brand | Texas Instruments |
| Part Number | DAC7678SRGET |
| Resolution | 12 bit |
| Pin Count | 24 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Integral Nonlinearity Error | 1 LSB |
| Brand | Texas Instruments |
| Part Number | DAC7678SRGET |
| Resolution | 12 bit |
| Pin Count | 24 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Integral Nonlinearity Error | 1 LSB |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Maximum Settling Time | 12 µs |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Number of DAC Channels | 8 |
| Output Polarity | Bipolar |
| Architecture | Resistor String |
| Power Supply Type | Single |
| Typical Single Supply Voltage | 2.7 → 5.5 V |
| Voltage Reference | External, Internal |
| Package Type | VQFN |
| Digital Interface Type | Serial |
| Dimensions | 4.15 x 4.15 x 0.95 mm |
| Full Scale Error | ±0.2% FSR |

Have a requirement?
Chat with us