| Brand | Texas Instruments |
| Part Number | DAC8571IDGK |
| Resolution | 16 bit |
| Pin Count | 8 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Integral Nonlinearity Error | ±0.098% FSR |
| Brand | Texas Instruments |
| Part Number | DAC8571IDGK |
| Resolution | 16 bit |
| Pin Count | 8 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Integral Nonlinearity Error | ±0.098% FSR |
| Maximum Operating Temperature | +105°C |
| Maximum Settling Time | 15 µs |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Number of DAC Channels | 1 |
| Output Polarity | Unipolar |
| Architecture | Resistor String |
| Power Supply Type | Single |
| Typical Single Supply Voltage | 3.3 V, 5 V |
| Voltage Reference | External |
| Package Type | MSOP |
| Conversion Rate | 43 ksps |
| Digital Interface Type | Serial (I2C) |
| Dimensions | 3 x 3 x 0.97 mm |
| Full Scale Error | ±5 mV |


Have a requirement?
Chat with us