| Brand | Texas Instruments |
| Part Number | DAC8811ICDGKT |
| Resolution | 16 bit |
| Pin Count | 8 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Integral Nonlinearity Error | ±1 LSB |
| Brand | Texas Instruments |
| Part Number | DAC8811ICDGKT |
| Resolution | 16 bit |
| Pin Count | 8 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Integral Nonlinearity Error | ±1 LSB |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Maximum Settling Time | 0.5 µs |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Number of DAC Channels | 1 |
| Output Polarity | Unipolar |
| Architecture | R-2R, Resistor String |
| Power Supply Type | Single |
| Typical Single Supply Voltage | 5 V |
| Voltage Reference | External |
| Package Type | MSOP |
| Conversion Rate | 2 Msps |
| Digital Interface Type | Serial (SPI) |
| Dimensions | 3.1 x 3.1 x 0.95 mm |
| Full Scale Error | ±4 mV |


Have a requirement?
Chat with us