| Brand | Texas Instruments |
| Part Number | DAC908E |
| Resolution | 8 bit |
| Pin Count | 28 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Integral Nonlinearity Error | ±0.5 LSB |
| Brand | Texas Instruments |
| Part Number | DAC908E |
| Resolution | 8 bit |
| Pin Count | 28 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Integral Nonlinearity Error | ±0.5 LSB |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Maximum Settling Time | 0.03 µs |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Number of DAC Channels | 1 |
| Architecture | Segmented |
| Power Supply Type | Single |
| Typical Single Supply Voltage | 5 V |
| Voltage Reference | External, Internal |
| Package Type | TSSOP |
| Conversion Rate | 200 Msps |
| Digital Interface Type | Parallel |
| Dimensions | 9.7 x 4.4 x 1.15 mm |
| Full Scale Error | 10% FSR |

Have a requirement?
Chat with us