| Brand | Texas Instruments |
| Part Number | DRV8302DCA |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Maximum Operating Supply Voltage | 60 V |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Motor Type | BLDC |
| Brand | Texas Instruments |
| Part Number | DRV8302DCA |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Maximum Operating Supply Voltage | 60 V |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Motor Type | BLDC |
| Pin Count | 56 |
| Output Configuration | 3 Phase |
| Dimensions | 14.1 x 6.2 x 1.05 mm |
| Maximum Collector Emitter Voltage | 60 V |
| Maximum IGBT Collector Current | 1.7 A |
| Minimum Operating Supply Voltage | 8 V |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Package Type | HTSSOP |
| Typical Switching Frequency | 200 kHz |

Have a requirement?
Chat with us