| Brand | Texas Instruments |
| Part Number | DRV8412DDW |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Maximum Operating Supply Voltage | 13.2 V |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Motor Type | Brushed DC |
| Brand | Texas Instruments |
| Part Number | DRV8412DDW |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Maximum Operating Supply Voltage | 13.2 V |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Motor Type | Brushed DC |
| Pin Count | 44 |
| Output Configuration | Dual Full Bridge |
| Dimensions | 14.1 x 6.2 x 1.05 mm |
| Inverter Power Rating | 3.2 W |
| Maximum Collector Emitter Voltage | 52 V |
| Maximum IGBT Collector Current | 6 A |
| Minimum Operating Supply Voltage | 10.8 V |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Package Type | HTSSOP |
| Typical Switching Frequency | 500 kHz |


Have a requirement?
Chat with us