| Brand | Texas Instruments |
| Part Number | DRV8832DGQ |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Maximum Operating Supply Voltage | 6.8 V |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Motor Type | Brushed DC |
| Brand | Texas Instruments |
| Part Number | DRV8832DGQ |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Maximum Operating Supply Voltage | 6.8 V |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Motor Type | Brushed DC |
| Pin Count | 10 |
| Output Configuration | Full Bridge |
| Dimensions | 3.1 x 3.1 x 0.95 mm |
| Maximum Collector Emitter Voltage | 6.8 V |
| Maximum IGBT Collector Current | 1 A |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2.75 V |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Package Type | MSOP |


Have a requirement?
Chat with us