| Brand | Texas Instruments |
| Part Number | HDC1080DMBT |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Accuracy | ±0.2°C (Temperature), ±2% RH (Humidity) |
| Interface Type | Serial-I2C |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Brand | Texas Instruments |
| Part Number | HDC1080DMBT |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Accuracy | ±0.2°C (Temperature), ±2% RH (Humidity) |
| Interface Type | Serial-I2C |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Output Type | Digital |
| Resolution | 14 bit |
| Dimensions | 3.1 x 3.1 x 0.75 mm |
| Series | HDC1080 |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2.7 V |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
| Package Type | WSON |
| Pin Count | 6 |
| Sensor Function | Temperature & Humidity |

Have a requirement?
Chat with us