| Brand | Texas Instruments |
| Part Number | INA118U |
| Maximum Input Offset Voltage | 125 µV |
| Minimum CMRR | 73 dB |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package Type | SOIC |
| Brand | Texas Instruments |
| Part Number | INA118U |
| Maximum Input Offset Voltage | 125 µV |
| Minimum CMRR | 73 dB |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package Type | SOIC |
| Pin Count | 8 |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Dimensions | 4.9 x 3.91 x 1.58 mm |
| Maximum Input Resistance | 10 GΩ |
| Maximum Supply Current | 0.385 mA |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Power Supply Type | Dual |
| Rail to Rail | No |
| Typical Dual Supply Voltage | ±15 V |
| Typical Gain Bandwidth Product | 800 kHz |





Have a requirement?
Chat with us