

| Brand | Texas Instruments |
| Part Number | INA146UA |
| Maximum Input Offset Voltage | 10 mV |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package Type | SOIC |
| Pin Count | 8 |
| Brand | Texas Instruments |
| Part Number | INA146UA |
| Maximum Input Offset Voltage | 10 mV |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package Type | SOIC |
| Pin Count | 8 |
| Power Supply Type | Dual, Single |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Dimensions | 4.9 x 3.91 x 1.58 mm |
| Maximum Input Resistance | 0.11 MΩ |
| Maximum Voltage Gain | 40 dB |
| Minimum CMRR | 70 dB |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Number of Channels per Chip | 1 |
| Typical Dual Supply Voltage | ±12 V, ±15 V, ±3 V, ±5 V, ±9 V |
| Typical Single Supply Voltage | 12 V, 15 V, 18 V, 24 V, 28 V, 5 V, 9 V |


Have a requirement?
Chat with us