| Brand | Texas Instruments |
| Part Number | LM25085MM/NOPB |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Controller Type | Buck Controller |
| Maximum Input Voltage | 42 V |
| Maximum Switching Frequency | 1 MHz |
| Brand | Texas Instruments |
| Part Number | LM25085MM/NOPB |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Controller Type | Buck Controller |
| Maximum Input Voltage | 42 V |
| Maximum Switching Frequency | 1 MHz |
| Pin Count | 8 |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Dimensions | 3.1 x 3.1 x 0.95 mm |
| Maximum Output Current | 10 A |
| Maximum Output Voltage | 42 V |
| Minimum Input Voltage | 4.5 V |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Minimum Output Voltage | 1.25 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Package Type | VSSOP |

Have a requirement?
Chat with us