| Brand | Texas Instruments |
| Part Number | LM34DZ/NOPB |
| Mounting Type | Through Hole |
| Accuracy | ±1.8°F |
| Interface Type | Analogue |
| Maximum Operating Supply Voltage | 30 V |
| Brand | Texas Instruments |
| Part Number | LM34DZ/NOPB |
| Mounting Type | Through Hole |
| Accuracy | ±1.8°F |
| Interface Type | Analogue |
| Maximum Operating Supply Voltage | 30 V |
| Output Type | Voltage |
| Dimensions | 5.2 x 4.19 x 5.2 mm |
| Maximum Operating Temperature | +212°F |
| Minimum Operating Supply Voltage | 5 V |
| Minimum Operating Temperature | +32°F |
| Package Type | TO-92 |
| Pin Count | 3 |
| Sensor Function | Temperature |
| Sensor Gain | 10 mV/°F |

Have a requirement?
Chat with us