| Brand | Texas Instruments |
| Part Number | LM3886TF/NOPB |
| Amplifier Type | Class-AB |
| Mounting Type | Through Hole |
| Pin Count | 11 |
| Power Supply Type | Dual, Single |
| Brand | Texas Instruments |
| Part Number | LM3886TF/NOPB |
| Amplifier Type | Class-AB |
| Mounting Type | Through Hole |
| Pin Count | 11 |
| Power Supply Type | Dual, Single |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Minimum CMRR | 85 dB |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
| Output Signal Type | Single Ended |
| Output Type | 1 Channel Mono |
| Typical Dual Supply Voltage | ±12 V, ±15 V, ±18 V, ±24 V, ±28 V |
| Typical Gain Bandwidth Product | 8 MHz |
| Typical Single Supply Voltage | 18 V |
| Package Type | MLPP |
| Application | Speaker |
| Dimensions | 20.02 x 4.5 x 10.64 mm |
| Input Signal Type | Differential |
| Maximum Power | 38 W @ 8 Ω, 68 W @ 4 Ω |




Have a requirement?
Chat with us