| Brand | Texas Instruments |
| Part Number | LM48100QMHE/NOPB |
| Amplifier Type | Class-AB |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of Channels per Chip | 2 |
| Pin Count | 14 |
| Brand | Texas Instruments |
| Part Number | LM48100QMHE/NOPB |
| Amplifier Type | Class-AB |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of Channels per Chip | 2 |
| Pin Count | 14 |
| Power Supply Type | Single |
| Maximum Operating Temperature | +105°C |
| Application | Automotive, Hand Free Car Kit, Medical |
| Automotive Standard | AEC-Q100 |
| Dimensions | 5 x 4.4 x 0.9 mm |
| Input Signal Type | Single Ended |
| Maximum Power | 1.3 W @ 8 Ω |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Output Signal Type | Differential |
| Output Type | 1 Channel Mono |
| Package Type | TSSOP |
| Typical Single Supply Voltage | 3 → 5.5 V |





Have a requirement?
Chat with us