| Brand | Texas Instruments |
| Part Number | LM5122MH/NOPB |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Controller Type | Boost Controller |
| Maximum Input Voltage | 65 V |
| Maximum Switching Frequency | 250 kHz |
| Brand | Texas Instruments |
| Part Number | LM5122MH/NOPB |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Controller Type | Boost Controller |
| Maximum Input Voltage | 65 V |
| Maximum Switching Frequency | 250 kHz |
| Pin Count | 20 |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Dimensions | 6.5 x 4.4 x 0.9 mm |
| Maximum Output Current | 15 A |
| Maximum Output Voltage | 100 V |
| Minimum Input Voltage | 4.5 V |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Minimum Output Voltage | 3 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Package Type | HTTSOP |


Have a requirement?
Chat with us