| Brand | Texas Instruments |
| Part Number | PCM1793DB |
| Resolution | 24 bit |
| Pin Count | 28 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Integral Nonlinearity Error | ±1 dB |
| Brand | Texas Instruments |
| Part Number | PCM1793DB |
| Resolution | 24 bit |
| Pin Count | 28 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Integral Nonlinearity Error | ±1 dB |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
| Number of DAC Channels | 2 |
| Output Polarity | Bipolar |
| Architecture | Delta Sigma |
| Power Supply Type | Dual |
| Typical Single Supply Voltage | 5 V |
| Voltage Reference | Internal |
| Package Type | SSOP |
| Conversion Rate | 192 ksps |
| Digital Interface Type | Serial (SPI) |
| Dimensions | 10.2 x 5.3 x 1.95 mm |
| Full Scale Error | 8% FSR |

Have a requirement?
Chat with us