| Brand | Texas Instruments |
| Part Number | PGA207UA |
| Maximum Input Offset Voltage | 2.5 mV |
| Minimum CMRR | 75 dB |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package Type | SOIC |
| Brand | Texas Instruments |
| Part Number | PGA207UA |
| Maximum Input Offset Voltage | 2.5 mV |
| Minimum CMRR | 75 dB |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package Type | SOIC |
| Pin Count | 16 |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Dimensions | 10.28 x 7.52 x 2.35 mm |
| Maximum Supply Current | 12 mA |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Power Supply Type | Dual |
| Rail to Rail | No |
| Typical Dual Supply Voltage | ±15 V |




Have a requirement?
Chat with us