| Brand | Texas Instruments |
| Part Number | SN74ABT574ADW |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Input Type | Single Ended |
| Logic Family | ABT |
| Logic Function | D Type |
| Brand | Texas Instruments |
| Part Number | SN74ABT574ADW |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Input Type | Single Ended |
| Logic Family | ABT |
| Logic Function | D Type |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Maximum Propagation Delay Time | 6.6 ns @ 5 V |
| Dimensions | 12.8 x 7.52 x 2.35 mm |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Minimum Operating Supply Voltage | 4.5 V |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Number of Elements per Chip | 8 |
| Output Signal Type | Single Ended |
| Output Type | 3 State |
| Package Type | SOIC |
| Pin Count | 20 |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| Triggering Type | Positive Edge |

Have a requirement?
Chat with us