| Brand | Texas Instruments |
| Part Number | SN74AC11N |
| Mounting Type | Through Hole |
| Logic Function | AND |
| Operating Supply Voltage | 6 V |
| Pin Count | 14 |
| Brand | Texas Instruments |
| Part Number | SN74AC11N |
| Mounting Type | Through Hole |
| Logic Function | AND |
| Operating Supply Voltage | 6 V |
| Pin Count | 14 |
| Logic Family | AC |
| Number of Inputs per Gate | 3 |
| Dimensions | 19.69 x 6.6 x 4.57 mm |
| Input Type | Differential |
| Maximum High Level Output Current | -75 mA |
| Maximum Low Level Output Current | 75 mA |
| Maximum Operating Supply Voltage | 6 V |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 10 ns @ 50 pF |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2 V |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Number Of Elements | 3 |
| Output Type | Single Ended |
| Package Type | PDIP |
| Schmitt Trigger Input | No |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |


Have a requirement?
Chat with us