| Brand | Texas Instruments |
| Part Number | SN74AHC86N |
| Mounting Type | Through Hole |
| Logic Function | XOR |
| Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Pin Count | 14 |
| Brand | Texas Instruments |
| Part Number | SN74AHC86N |
| Mounting Type | Through Hole |
| Logic Function | XOR |
| Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Pin Count | 14 |
| Logic Family | AHC |
| Number of Inputs per Gate | 2 |
| Dimensions | 19.3 x 6.35 x 4.57 mm |
| Maximum High Level Output Current | -8 mA |
| Maximum Low Level Output Current | 8 mA |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 14.5 ns @ 3.3 V, 8.8 ns @ 5 V |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2 V |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Number Of Elements | 4 |
| Package Type | PDIP |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |

Have a requirement?
Chat with us