| Brand | Texas Instruments |
| Part Number | SN74AHCT00N |
| Mounting Type | Through Hole |
| Logic Function | NAND |
| Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Pin Count | 14 |
| Brand | Texas Instruments |
| Part Number | SN74AHCT00N |
| Mounting Type | Through Hole |
| Logic Function | NAND |
| Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Pin Count | 14 |
| Logic Family | AHCT |
| Number of Inputs per Gate | 2 |
| Dimensions | 19.69 x 6.6 x 4.57 mm |
| Input Type | TTL |
| Maximum High Level Output Current | -8 mA |
| Maximum Low Level Output Current | 8 mA |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 9 ns @ 50 pF |
| Minimum Operating Supply Voltage | 4.5 V |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Number Of Elements | 4 |
| Output Type | CMOS, Single Ended |
| Package Type | PDIP |
| Schmitt Trigger Input | No |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |


Have a requirement?
Chat with us