| Brand | Texas Instruments |
| Part Number | SN74AHCT132DR |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Logic Function | NAND |
| Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Pin Count | 14 |
| Brand | Texas Instruments |
| Part Number | SN74AHCT132DR |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Logic Function | NAND |
| Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Pin Count | 14 |
| Logic Family | AHCT |
| Number of Inputs per Gate | 2 |
| Dimensions | 8.65 x 3.91 x 1.58 mm |
| Input Type | Schmitt Trigger |
| Maximum High Level Output Current | -8 mA |
| Maximum Low Level Output Current | 8 mA |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 9 ns @ 5 V |
| Minimum Operating Supply Voltage | 4.5 V |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Number Of Elements | 4 |
| Package Type | SOIC |
| Schmitt Trigger Input | Yes |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |


Have a requirement?
Chat with us