| Brand | Texas Instruments |
| Part Number | SN74AHCT594N |
| Mounting Type | Through Hole |
| Direction Type | Uni-Directional |
| Logic Family | 74AHCT |
| Logic Function | Shift Register |
| Brand | Texas Instruments |
| Part Number | SN74AHCT594N |
| Mounting Type | Through Hole |
| Direction Type | Uni-Directional |
| Logic Family | 74AHCT |
| Logic Function | Shift Register |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Package Type | PDIP |
| Pin Count | 16 |
| Triggering Type | Positive Edge |
| Dimensions | 19.69 x 6.6 x 4.57 mm |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Minimum Operating Supply Voltage | 4.5 V |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Number Of Elements | 1 |
| Number of Stages | 8 |
| Operation Mode | Serial to Parallel |


Have a requirement?
Chat with us