| Brand | Texas Instruments |
| Part Number | SN74HC164NE4 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Direction Type | Uni-Directional |
| Logic Family | HC |
| Logic Function | Shift Register |
| Brand | Texas Instruments |
| Part Number | SN74HC164NE4 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Direction Type | Uni-Directional |
| Logic Family | HC |
| Logic Function | Shift Register |
| Maximum Operating Supply Voltage | 6 V |
| Dimensions | 19.3 x 6.35 x 4.57 mm |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2 V |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Number Of Elements | 1 |
| Number of Stages | 8 |
| Operation Mode | Serial to Parallel |
| Package Type | PDIP |
| Pin Count | 14 |
| Reset Type | Asynchronous |
| Triggering Type | Positive Edge |

Have a requirement?
Chat with us