| Brand | Texas Instruments |
| Part Number | SN74LS11N |
| Mounting Type | Through Hole |
| Logic Function | AND |
| Operating Supply Voltage | 5.25 V |
| Pin Count | 14 |
| Brand | Texas Instruments |
| Part Number | SN74LS11N |
| Mounting Type | Through Hole |
| Logic Function | AND |
| Operating Supply Voltage | 5.25 V |
| Pin Count | 14 |
| Logic Family | LS |
| Number of Inputs per Gate | 3 |
| Dimensions | 19.3 x 6.35 x 4.57 mm |
| Maximum High Level Output Current | -0.4 mA |
| Maximum Low Level Output Current | 8 mA |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.25 V |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 20 ns @ 5 V |
| Minimum Operating Supply Voltage | 4.75 V |
| Minimum Operating Temperature | 0°C |
| Number Of Elements | 3 |
| Package Type | PDIP |
| Schmitt Trigger Input | No |
| Propagation Delay Test Condition | 15 pF |

Have a requirement?
Chat with us