| Brand | Texas Instruments |
| Part Number | SN74LS273N |
| Mounting Type | Through Hole |
| Input Type | Single Ended |
| Logic Family | LS |
| Logic Function | D Type |
| Brand | Texas Instruments |
| Part Number | SN74LS273N |
| Mounting Type | Through Hole |
| Input Type | Single Ended |
| Logic Family | LS |
| Logic Function | D Type |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.25 V |
| Maximum Propagation Delay Time | 27 ns @ 5 V |
| Dimensions | 24.33 x 6.35 x 4.57 mm |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| Minimum Operating Supply Voltage | 4.75 V |
| Minimum Operating Temperature | 0°C |
| Number of Elements per Chip | 8 |
| Output Signal Type | Single Ended |
| Package Type | PDIP |
| Pin Count | 20 |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay Test Condition | 15 pF |
| Set/Reset | Master Reset |
| Triggering Type | Positive Edge |


Have a requirement?
Chat with us