| Brand | Texas Instruments |
| Part Number | SN74LV00ANSR |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Logic Function | NAND |
| Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Pin Count | 14 |
| Brand | Texas Instruments |
| Part Number | SN74LV00ANSR |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Logic Function | NAND |
| Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Pin Count | 14 |
| Logic Family | LV |
| Number of Inputs per Gate | 2 |
| Dimensions | 10.3 x 5.3 x 1.95 mm |
| Maximum High Level Output Current | -12 mA |
| Maximum Low Level Output Current | 12 mA |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 11.4 ns @ 3.3 V, 16.6 ns @ 2.5 V, 7.5 ns @ 5 V |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2 V |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Number Of Elements | 4 |
| Package Type | SOP |
| Schmitt Trigger Input | No |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |


Have a requirement?
Chat with us